Sept. 20 -XC at Saint Vincent Invite (10 a.m.), FB at Westminster (1 p.m.), FH at Sweet Briar (1 p.m.), MSOC vs. Carnegie Mellon (1 p.m.), VB vs. Westminster (at W&J) (1 p.m.)/ VB vs. W&J (3 p.m.)

NCAA All-American

Year
Name
Honor
1999 Racquel Burns 1st Team
2002 Rachael Schafer
Amy Schafer
1st Team
2nd Team
2003 Rachael Schafer 3rd Team
2012 Maria Vallone 3rd Team

NCAA All-Region

Year
Name
Honor
1994 Nicole Mazur 1st Team
1995 Shelley Cooper 3rd Team
1997 Kelly Zaricki
Amy Stefan
Lisa Rankin
Wendy Shaffer
1st Team
3rd Team
3rd Team
3rd Team
1998 Lisa Rankin
Jaime Derthick
Jodi Jackfert
2nd Team
2nd Team
3rd Team
1999 Racquel Burns
Dana LeViere
Jaime Derthick
Amy Stefan
Kristen Keister
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
3rd Team
2000 Jaime Derthick 3rd Team
2001 Rachael Schafer
Amy Schafer
Racquel Burns
1st Team
1st Team
2nd Team
2003 Janice Masters
Rachael Schafer
Amy Schafer
Heather Bainey
Emily Patton
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
3rd Team
2004  Heather Bainey
Janice Masters
Romney Waters
Leslie Lopez
2nd Team
2nd Team
3rd Team
3rd Team
2005  Heather Bainey 3rd Team
2006  Emily Patton 2nd Team
2008  Chelsea Butler
Heather Immesberger
Bridgette Fauth
3rd Team
3rd Team
3rd Team
2010 Maria Vallone
Bridgette Fauth
Andrea Thomas
Emily Jump
1st Team
2nd Team
3rd Team
Honorable Mention
2011  Maria Vallone
Andrea Thomas
Chelsea Butler
1st Team
1st Team
2nd Team
2012 Maria Vallone 1st Team

PAC Honors

* = Player of the Year
** = Pitcher of the Year

Year
Name
Honor
1989 Lynn Alderson
Sue Rouda
Robin Sayre
Deanna Bigley
Jana Thaxton
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
1990 Kim Griffin
Robin Sayre
Lori Schimmel
Lori Woods
Melanie Stumm
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
1991 Lori Woods
Lori Schimmel
Nicole Mazur
Melanie Stumm
Kim Griffith
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
2nd Team
1992  Melanie Stumm
Shelley Cooper
Nicole Mazur
Lori Schimmel
LaDonna Tomei
Lori Woods
1st Team*
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
1993  Melanie Stumm
LaDonna Tomei
Lori Schimmel
Lori Woods
Nicole Mazur
Carrie Sutherland
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
1994 Nicole Mazur
LaDonna Tomei
Shelley Cooper
Wendy Shaffer
Jenn Mossgrove
Carrie Sutherland
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 1995 Shelley Cooper
Wendy Shaffer
Sharon Finney
Jenn Mossgrove
Beth Stroup
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
2nd Team
 1996  Lisa Rankin
Wendy Shaffer
Amy Stefan
Amy Thomas
Beth Stroup
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
 1997  Wendy Shaffer
Jodi Jackfert
Lisa Cersosimo
Amy Stefan
Kelly Zaricki
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
1st Team
 1998  Jodi Jackfert
Lisa Rankin
Amy Stefan
Jaime Derthick
Kristen Keister
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
1999  Dana LeViere
Jaime Derthick
Kristen Keister
Amy Stefan
Raquel Burns
Katie Getsy
1st Team*
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 2000  Jaime Derthick
Rachael Schafer
Raquel Burns
Katie Getsy
Dana LeViere
Jen Kearney
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 2001 Rachael Schafer
Raquel Burns
Jen Kearney
Amy Schafer
Katie Getsy
Janice Masters
1st Team*
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 2002  Rachael Schafer
Raquel Burns
Maureen Heckert
Janice Masters
Amy Schafer
Jen Kearney
1st Team*
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
 2003 Rachael Schafer
Janice Masters
Amy Schafer
Heather Bainey
1st Team*
1st Team
1st Team
2nd Team
 2004  Janice Masters
Romney Waters
Heather Bainey
Leslie Lopez
Emily Patton
Destiny Clark
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
 2005  Heather Bainey
Romney Waters
Kara O'Dell
Emily Patton
Jacki White
Angie DeSantis
Heather Henthorn
1st Team*
1st Team**
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 2006  Emily Patton
Romney Waters
Kara O'Dell
Colleen Kelly
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
 2007  Kara O'Dell
Jilian Wright
Chelsea Hall
Ashley Marinacci
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 2008  Heather Immesberger
Bridgette Fauth
Ashley Marinacci
Andrea Thomas
Chelsea Butler
Brittany Leslie
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
Honorable Mention
Honorable Mention
 2009  Chelsea Butler
Bridgette Fauth
Brittany Leslie
Ashley Marinacci
Cortney Newland
Summer Terrell
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
 2010 Bridgette Fauth
Emily Jump
Ashley Marinacci
Andrea Thomas
Maria Vallone
Liz Kletzli
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
 2011  Andrea Thomas
Chelsea Butler
Emily Jump
Maria Vallone
Cortney Lax
1st Team*
1st Team
1st Team
1st Team
2nd Team
 2012  Maria Vallone
Emily Jump
Alison Powell
 1st Team
2nd Team
2nd Team
 2013 Emily Jump
Maria Vallone
Kayla Kelly
Jess Kusnierz
1st Team
1st Team
2nd Team
Hon. Mention
2014

Deanna Mihalco
Kadie Kelly
Kayla Kelly
Kelsey Bish
Jessica Kusnierz

1st Team
1st Team
2nd Team
2nd Team
Hon. Mention